Pune, Maharashtra
GST No. 27AEFFS9307B1Z3
Call 08047789796 68% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 120L(Oil Tank) |
| Material | Steel |
| Type of Operation | Horizontal |
| Cycle Time | 32 second |
| Max Pipe Thickness | 2 mm |
| Max Cylinder Stroke | 100 mm |
| Max Hydraulic Pressure | 150 kg/cm2 |
| Total Load Connected | 7.5HP |
| Weight | 750 kg |
| PLC Used | Delta make (to suit the application) |
View Complete details
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 5ton |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240V |
| Power | 5HP |
| Pipe Diameter | 75mm |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 80ton |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Inlet Wire Diameter | 9mm |
| Min Finish Wire Diameter | 4mm |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
| Brand | SISL |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 100ton |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240V |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 20ton |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Inlet Wire Diameter | 9mm |
| Min Finish Wire Diameter | 3mm |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
View Complete details