Pune, Maharashtra
GST No. 27AEFFS9307B1Z3
Call 08047789796 67% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 50ton |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Inlet Wire Diameter | 6mm |
| Min Finish Wire Diameter | 3mm |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 260V |
| Brand | SISL |
View Complete details
Product Brochure
| Hole Diameter | 30mm |
| Number Of Shaft | 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Functions | Tapping |
| Automation Grade | Automatic |
| Layout | Vertical |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3HP |
| Frequency | 50Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 3Kw |
| Production Capacity | 40Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Motor | 3Hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50Hz |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Body Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 410V |
| Capacity | 30kg/hr |
| Brand | SISL |
| Machine Type | Automatic |
| Power | 2HP |
| Speed | 1440 RPM |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SISL |
| Max Boring Depth | 405mm |
| Weight | 2200kg |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 2HP |
| Voltage | 240V |
| Boring Capacity | 250mm |
| Size | 2050x1450 x2370 mm |
This machine is used for fine boring of auto components normally welded sheet metal assemblies where high accuracy is required after welding
View Complete details